Chorvátsko
Chorvátsko - malebná krajinka ležiaca na Balkánskom polostrove obmývanom Jadranským morom. Rozlohou o čosi väčšia, počtom obyvateľov naopak menšia ako naše Slovensko, no ľudia sú tam rovnako milí, srdeční a prívetiví. Možno aj preto sa stalo obľúbenou dovolenkovou destináciou nejedného Slováka. Relatívne blízka poloha, more, príjemná klíma, prijateľné ceny ako ubytovania tak i atrakcií a všetkého s dovolenkou súvisiaceho, sú jedným z množstva dôvodov, prečo sa práve Chorvátsko stalo vhodným miestom na oddych.
Chorvátsko sa stalo nezávislým štátom v roku 1991, no krajinami sveta bolo uznané až o rok neskôr. Odpojenie od Juhoslávie však neprebehlo v pokoji a potichu. Občianska vojna trvala až do roku 1995, čo bolo veľko ranou pre tamojší cestovný ruch, ktorý na čas ustal. A hoci sa môže zdať, že Chorvátsko je krajina pomerne mladá, zachovalo si vďaka svojej pestrej a búrlivej minulosti množstvo historických pamiatok, ktoré určite stoja za zmienku.
Tak napríklad, azda najznámejší, Diokleciánov palác. Vraj vám to niečo hovorí? Ide o jednu z mnoha pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, nachádzajúcu sa v druhom najväčšom meste Chorvátska, v Splite. Bol vybudovaný v 4. storočí rímskym cisárom Diokleciánom, za účelom jeho odpočinku. Dodnes v ňom žije okolo 3 000 ľudí z celkového počtu 200 tisíc obyvateľov Splitu. Pri budovaní paláca okolo neho nestálo žiadne mesto, teda dnešný Split doslova a do písmena vyrástol na jeho základoch.
To ho aj značne poznačilo a to hlavne rôznymi prestavbami a prístavbami v benátskom či byzanstkom štýle, no aj napriek tomu ostáva Diokleciánov palác najvýznamnejšou pamiatkou z čias antiky na území Chorvátska. Ide o stavbu natoľko unikátnu, že ju nie je možné porovnávať s ničím, čo sa z antiky zachovalo.
Nedávny architektonický výskum odhalil najväčšie a najzachovalejšie antické podzemné priestory. Ide o majestátne podzemné siene, ktoré svojim členením, rozmermi aj pôdorysom zodpovedajú priestorovému členeniu súkromných reprezentačných siení cisára Diokleciána, ktoré sa nachádzali priamo nad nimi.
O meste Pula ste už zaručene počuli, no viete, že tam stojí šiesty najväčší amfiteáter na svete z 3. storočia pred našim letopočtom? Amfiteáter s kapacitou pre 23 tisíc divákov s elipsovitým pôdorysom a rozmermi 105x132 metrov, dal pre gladiátorske zápasy vybudovať cisár Claudius približne v rovnakom čase ako bolo budované slávne Colosseum. Do dnešnej podoby ho však dal pretvoriť až cisár Vespasián. Za súčasný schátraný vzhľad tejto jedinečnej pamiatky môže len doba jej existencie. V 16. storočí síce nariadila Benátska vláda presťahovanie amfiteátra do Benátok, no vďaka vtedajšiemu senátorovi ostala stavba nedotknutá. Zaujímavosťou amfiteátra je, že pre verejnosť bol sprístupnený až v roku 2000.
V meste Pula sa však nachádza aj pár ďalších pamiatok z rímskych dôb, a to napríklad Herkulova brána, chrám Romy a Augusta, Sergiov oblúk a nemenej zaujímavé múzeum Istrie.
Toto je len zlomok z toho, čo sa dá v Chorvátsku vidieť. Eufraziova bazilika, Katedrála svätého Jakuba ale i historické centrum mesta Dubrovník taktiež stoja za pohľad. Chorvátsko ale oplýva aj prekrásnou prírodou a národnými parkmi. Určite jedným z najkrajších je Národný park Plitvické jazerá, kde sa snúbi azúrovo modrá voda, zurčanie vodopádov a jasne zelená flóra v kontraste s kamennými stenami a zrázmi. Hotový raj na zemi.
Bohatstvo Chorvátska nespočíva len v prístupe ku krištáľovo čistému Jadranu, nie príliš horúcej klíme a upravených plážach. Preto ak nechcete vylihovať na pláži a popíjať drinky, vyrazte do miest. Určite v každom z nich nájdete prekrásny kúsok histórie, či nezameniteľné prírodné scenérie ideálne na relax.
Andrea Tompošová